Jak poprawnie gotować warzywa?

Podczas obróbki termicznej większość produktów traci swą piękną barwę, składniki odżywcze oraz smak. Warzywa i owoce nie wyglądają zbyt apetycznie, kolor jest wyblakły i są nie smaczne. Na szczęście są pewne sposoby aby nasze dania przygotowane na bazie warzyw były aromatyczne o najwyższej jakości, a ich kolor był niemal tak intensywny, jak przed przyrządzeniem.

Oto kilka zasad:

- Myj warzywa w zimnej wodzie. Skrob korzenie warzyw delikatnie. Witaminy i składniki mineralne znajdują się zaraz pod skórką.
-Nie gotuj dużej ilości warzyw niż jest to potrzebne. Warzywa pozostawione na później tracą swoją witalność
-Kiedy gotuje się w wodzie, przenikają do niej niektóre składniki odżywcze. Podawaj warzywa razem z wywarem lub używaj go do przyrządzenia zup, chlebów, zbóż itp. Przykrywaj warzywa podczas gotowania
-Szparagi gotuj w wąskim naczyniu, Pozostaw twarde końcówki na dnie, gdyż potrzebują dłuższego gotowania
-Gotowanie przez krótki czas na dużym ogniu w małej ilości wody lub bez niej pomaga zachować witaminy i świeżość. Gotowanie przez dłuższy czas na małym ogniu sprawia, że warzywa mają słodszy smak- są stosunkowo bardziej ogrzewające.
-Unikaj długiego gotowania oraz gotowania w zbyt wysokiej temperaturze, ponieważ składniki odżywcze i olejki aromatyczne, które nadają potrawom smak, znikają i warzywa stają się trudniejsze do strawienia
-Warzywa korzenie: bulwy, dynie powinny być gotowane do czasu, aż widelec będzie w nie wchodził bez oporu. Zielone warzywa liściaste gotuje się do momentu,gdy ich kolor zmieni się na świeży, jasnozielony
-Warzywa gotowane na parze tracą mniej witamin i składników mineralnych. Wywar który zostanie po warzywach warto później wykorzystać.


Warzywa zabarwione chlorofilem takie, jak: fasolka szparagowa, groszek zielony, brukselka, kapusta włoska, szpinak, por, szczaw, boćwinka. Gotujemy nie przykryte w dużym, płaskim naczyniu ponieważ wraz z parą wodną ulatnia się kwas szczawiowy,. Wkładamy do dużej ilości wrzącej i osolonej wody (duża ilość wody rozcieńcza kwas, który niszczy chlorofil , 


Warzywa zabarwione karoteinami takie, jak: marchew, dynia, brukiem, pomidory, papryka, gotujemy w skórce (jeśli to możliwe) w niewielkiej ilości wody, wkładamy do wrzątku.
Dodatek soli, tłuszczu i cukru dodajemy po nastawieniu:
-sól i cukier wyrównuje stężenie, zmniejsza wyciek soku komórkowego w czasie gotowania z kolei w tłuszczu rozpuszcza się karoten z gotowanego surowca i w postaci drobnych kryształków osadza się na jego powierzchni, czyniąc barwę jaskrawszą.

6 komentarzy:

 1. Dobra strona i świetne przepisy, tylko te błędy...:) "przyrządza", "wyrównuje" i "rozcieńcza". Wiem, że to nie słownik, ale lepiej się będzie czytało :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny wpis - już teraz wiem, jak gotować poszczególne warzywa (nie wiedziałem, że gotowanie warzyw zabarwionych chlorofilem w taki a nie inny sposób, jest tak ważne). Myślę, że przydałby się podobny wpis o tym, w jaki sposób mrozić warzywa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno nie jednemu się te rady przydadzą, ja jeszcze podrzucę namiar na stronę https://magazynspozywczy.com.pl/ skąd również można wyczytać wiele interesujących faktów i porad dotyczących żywności

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje mi się, że jeśli chodzi o zdrową dietę, która może wam pomóc schudnąć, warto jest sprawić tego typu https://www.lightbox.pl/cennik diety pudełkowe. Według mnie to świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych, które mają mało czasu na gotowanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyli cale zycie robilem to zle :) super :(

  OdpowiedzUsuń