DIETA FOODMAP
Dieta FOODMAP jest szczególnie pomocna przy zespole jelita drażliwego oraz innych zaburzeniach przewodu pokarmowego. Nawet przy zdrowym odżywianiu możesz wzmagać z różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami takimi jak: biegunka, zaparcia, wzdęcia, bóle podbrzusza, skurcze podbrzusza i nadmierna produkcja gazów, Wtedy warto zastosować FOODMAP (fermentable oligosaccharides,disaccharides, monosaccharides and polyols), czyli dietę o małej zawartości węglowodanów o krótkim łańcuchu- oligo-, di i monosacharydów oraz polioli. FOODMAP to grupa węglodowanów łatwo fermentujących o wysokim ciśnieniu osmotycznym, których to organizm nie jest w stanie łatwo przyswoić w jelicie cienkim. W rezultacie te cukry trafiają do jelita grubego, gdzie podlegają fermentacji bakteryjnej ze wzmożoną produkcją dwutlenku węgla i wodoru. Krótko mówiąc- są idealną pożywką dla bakterii powodujących wzdęcia i gazy nieprawidłową pracę jelit.
Pokarmy o dużej zawartości FOODMAP
-zboża glutenowe (pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz) a więc wszelkie płatki śniadaniowe, chleby, bułki, ciasta, ciasteczka itd
-rośliny strączkowe
-owoce: jabłka, wiśnie, winogrona, gruszki, arbuzy, dojrzałe banany, awokado, śliwki, wiśnie,brzoskwinie i suszone owoce a także puszkowane owoce
-słodziki: ksylitol, sorbitol, mannitol, czy isomalt
warzywa: szparagi, kapusta, czosnek, por, brokuł, brukselka, zielony groszek, cebula, kalafior
-miody, syrop z agawy i wszystkie produkty z syropem fruktozowym.
-mleko lub jego przetwory z wysoką zawartością laktozy
-grzyby
-orzechy nerkowca, pistacje
Pokarmy o niskiej zawartości FOODMAP:
-warzywa: marchew, pomidor, ogórki, papryka, ziemniaki, cukinia, dynia, sałata, kabaczek, bataty,
-owoce- dojrzałe banany, cytrusy, kiwi, mandarynki, maliny, truskawki, żurawina, ananas, kokos,
-jaja
-większość orzechów
-tłuszcze (olej roślinne nierafinowane, masło klarowane)
-ryby i mięso (wykluczając wędliny)
-nabiał- z małą zawartością laktozy np. np. śmietanka, czy masło
Po 6–8 tygodniach stosowania diety ubogiej w FODMAP przeważnie ustępują dolegliwości ze strony układu pokramowego. Po tym czasie możesz powoli wprowadzać kolejne rodzaje cukrów i obserwować reakcję swojego organizmu. Dzięki temu sprawdzisz na które pokarmy jesteś szczególnie wrażliwy, a które możesz jeść bez ograniczeń.
Ciekawy tekst
OdpowiedzUsuńMuszę przyznać, że jeszcze nigdy nie słyszałam o takim rodzaju diety. Będę musiała się nieco dokładniej przyjrzeć tematowi. Problemem u mnie jest jeśli chodzi o dietę fakt, że całkiem niedawno na badaniu tutaj http://www.euroimmundna.pl/nietolerancja-pokarmowa wyszło mi, że mam trochę nietolerancji pokarmowych. Dlatego nie zawsze mogę się trzymać jakiejś konkretnej diety.
OdpowiedzUsuńjak to jest z tymi dojrzałymi bananami?
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
Usuń:)
OdpowiedzUsuńCzy ta dieta jest stosowana wyłącznie przez osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego?
OdpowiedzUsuńChciałbym Wam polecić porównywarke cateringów dietetycznych, z której sam skorzystałem - https://dietly.pl . Dodatkowo na stronie znajdziecie sporo porad oraz informacji odnośnie zywnosci .
OdpowiedzUsuńA no właśnie tak myślałam, że napiszesz o czymś takim. Ja też myślę o porównywarce diet cateringowych, ale raczej o stronie https://napudelkach.pl/ , bo ma fajną promocję na pierwsze zamówienie, a tak poza tym, to naprawdę niskie ceny. Nie trzeba przepłacać, żeby mieć dobrą dietę dla siebie.
OdpowiedzUsuń28 year old Accounting Assistant IV Rollin Pullin, hailing from Sainte-Genevieve enjoys watching movies like "Dudesons Movie, The" and Computer programming. Took a trip to Town Hall and Roland on the Marketplace of Bremen and drives a Delahaye Type 175S Roadster. przeglad strony
OdpowiedzUsuńJa pierwszy raz spotkałam się z tą dietą na https://naturalab.edu.pl/dieta-fodmap-sposob-na-jelito-drazliwe/ - sama od lat cierpię z powodu jelita drażliwego i fodmap okazał się dla mnie fajną laternatywą dla różnego rodzaju tabltek. Mogę polecić.
OdpowiedzUsuńZwróćcie też uwagę na to co jecie, bo niestety ale nieprawidłowa dieta może prowadzić do problemów zer strony układu pokarmowego i jelit. W takiej sytuacji na pewno warto zażywać probiotyki https://trilac.pl/rodzina-trilac/ , aby wyregulować ich pracę
OdpowiedzUsuńWynajem magazynu Bydgoszcz to rozwiązanie dla firm poszukujących elastycznego i bezpiecznego miejsca do przechowywania towarów. Oferuje ono różnorodne opcje magazynowania, dostosowane do indywidualnych potrzeb biznesowych.
OdpowiedzUsuńSuper
OdpowiedzUsuńBardzo podoba mi się sposób, w jaki przedstawiono informacje o mapach żywieniowych. To naprawdę przydatny przewodnik dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć, jakie produkty wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Dzięki za dzielenie się tą wartościową wiedzą! Mam nadzieję, że będziecie kontynuować dostarczanie takich przydatnych treści. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńDzięki za podzielenie się tą wiedzą! Dieta FODMAP może być naprawdę zbawienna dla osób z zaburzeniami przewodu pokarmowego. Ważne, żebyśmy potrafili rozpoznawać sygnały wysyłane przez nasze ciało i reagować na nie właściwie.
OdpowiedzUsuńW dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i dietę, warto zastanowić się nad tym, co jemy i jakie składniki znajdują się w naszych posiłkach. Jednym z często omawianych jest E451, czyli trifosforany. Według specjalistów z https://foodexpert.pl/e451-trifosforany-co-to-jest-czy-sa-szkodliwe/ trifosforany mogą przyczyniać się do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych oraz wpływać negatywnie na nasze zdrowie, szczególnie w przypadku nadmiernego spożycia. Warto to miec na uwadze
OdpowiedzUsuń